Severus Snape

HP - filmy, knihy... vlastní tvorba

Jména

Postavy a jejich původ

Harry Potter je už tisíckrát omílaná látka, postavy J.K.Rowling zná snad každý a fanoušci by je dokázali z fleku všechny vyjmenovat. Jak ale vznikly? Kde se vzala jména postav, míst?
Něco je skutečné Když zapátráme v různých odvětvích magie nebo alespoň okultismu či esoterních věd, dostaneme se ke zmínce o postavě, která skutečně žila. Hned v prvním díle jsme narazili na Brumbálova „nesmrtelného“ přítele Nicolase Flamela. Tento alchymista však skutečně žil a měl s potterovským Flamelem mnoho společného. Nicolas Flamel (1330-1418) žil v Paříži. Byl jedním z mála těch, kterým se podařila skutečná transmutace obyčejného kovu ve zlato. Provedl ji v poledne dne 17. ledna 1382 v paříži ve svém domě v přítomnosti své ženy Perenelly, která mu pomáhala rozluštit okultní spis, jejž náhodou získal a v němž objevil tajemství transmutace. Ze jmění, které tím získal, založil se svou ženou čtrnáct nemocnic a nechal v Paříži postavit tři kaple a sedm kostelů. Zanechal po sobě řadu alchymistických spisů. Jeho dílo přetiskl a komentoval významný francouzský znalec alchymie A. Poisson.

Albus – v latině bílý, moudrost.

Aragog – ne nepodobné slovo arachnid znamená pavouk.

Bellatrix – bledá hvězda tvořící levé rameno souhvězdí Orionu. Bellatrix je známa, jako ženská válečnice.

Draco – Draco je souhvězdí vypadající, jako drak, ale ve skutečnosti je to had. V latině slovo draco znamená drak. V Řecku také žil vládce, který se jmenoval Draco. Byl známý svými krutými tresty pro sebemenší zločin. Draconian znamená též hrubý, krutý.

Dumbledore (Brumbál) – staroanglický výraz pro čmeláka. J.K.R řekla, že tohle jméno vymyslela, když si Brumbála představila procházet se po hradě a bručet si pro sebe.

Dursley – město nedaleko místa narození J.K.Rowling

Fawkes – Guy Fawkes byl anglický spiklenec, který se pokusil vyhodit do vzduchu anglický parlament. Byl odhalen a popraven, ale na jeho počest se pořádají oslavy doprovázené ohňostroji.

Firenze – italský název Florencie

Fleur Delacourovádvorní květina (označení šlechtičny)

Gilderoy (Zlatoslav)krásný lupič. Také možná od slova gilded, což znamená mít velmi pěkný zevnějšek, ale bezcenný. Slovo roy pochází se staré francoužštiny a znamená král nebo vznešený.

Harry – oblíbené jméno JKR. Je anglosaského původu a znamená moc.

Hedvika – svatá žijící v Německu na přelomu 13. a 14. století. Znamená útočiště v bitvě.

Hermes – řecký posel bohů

Hermionadobře narozena, kámen. Ženská obdoba Hermese. V řecké mytologii byla dcerou Heleny Trojské a krále Menelaa Spartského. Postava ze Shakespearovy Zimní pohádky.

Hypogrif - Gryf neboli pták Noh je zobrazován se lvím tělem, zadníma nohama a ocasem, a s orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty. Vyjadřuje bystrost orla a sílu lva. Jeho symbolický význam spočívá v ovládnutí země a oblohy.Egyptská mytologie líčí gryfa jako symbol ochrany a msty. V Ptomelaiovské době jsou v podobě gryfa znázorňováni Re a Hor.Ve starém Řecku značil božskou moc, byl zasvěcen Apollónovi. Rovněž byl považován za ztělesnění bohyně Nemesis.V ranném křesťanství byl symbolem znovuzrození, později jej toto náboženství víceméně zavrhlo. Tento tvor byl také zpočátku líčen jako satanův služebník svádějící na scestí lidské duše, později se stal symbolem dvojí přirozenosti Ježíše Krista – božskou (pták) a lidskou (zvíře). Proto se gryf stal také protivníkem hadů a bazilišků, kteří byli považováni za převtělení satanských démonů. Jeho vyobrazení můžeme vidět například i na katedrále sv. Víta.

Lilyčistý

Luna (Lenka)- římská bohyně měsíce. Také alchymistický termín pro stříbro.

Lupin – lupus = vlk

Malfoy - Mal foi = ve francouzštině špatná víra. Podobná je fráze Mal fait, což může být interpretováno, jako špatně stvořen nebo zlý skutek.

Minerva – v římské mytologii bohyně moudrosti, v řecké bohyně války. Dávala přísné tresty.

Moodynáladový, ve špatné náladě

Mundungussmrdící tabákem

Nagini – naga =  had. Slovo pochází z indického sanskrtu.

Peeves (Protiva)- peeve = malý ďábel nebo něco co vám leze na nervy. 

Pettigrew – tak pro tohle jsou dvě vysvětlení. Buď „petty-grew“ znamená vyrůst v někoho malicherného, nebo druhá interpretace „pet – I – grew“ což maskuje incident v Chroptící chýši, kde Petr vyrostl z Ronova mazlíčka (anglicky pet) v člověka. Také možná ze slova petit – francouzsky malý, grew vzrůst, což by znamenalo člověk malého vzrůstu.

Regulus – jméno hvězdy v souhvězdí lev alfa. Ačkoliv je to celkem zvláštní, jelikož Regulus nebyl z Nebelvíru, který má ve znaku lva. V mytologii byl lev také symbolem síly a čistoty – čisté krve.

Remus – bratr Romula, zakladatel Říma. Byl zabit rukou Romula. Oba byli odkojeni vlčicí.

Ronporadce krále

Ronan – irský svatý

• Severus - sever = odseknout, severe = krutý, striktní

Sibyla – sibyly byly slavné antické věštkyně. Nejznámější z nich si po otázce, co by si přála, přála žít tak dlouho, kolik měla zrn obilí ve dlani. Bohužel si zapomněla přát také věčné mládí.

Sirius – nejjasnější hvězda na noční obloze (souhvězdí Velkého psa). Je také známa, jako psí hvězda, často se jí také dává přívlastek pálící hvězda.

Rita Skeeter (Rita Holoubková)- Skeeter ja zkrácenina slova mosquito – moskyt. Na celé naší planetě najdete jen málo otravnějších forem života.

• Sprout (profesorka Prýtová)  sprout = pučet, vyrůst

• Snape – město v Anglii, člověka se stejným jménem J.K.Rowlingová osobně znala.

• Tom Rojvol Raddle – jednoduchý anagram, po přehození písmen získáte slova Já, lordVoldemort.

• Viktor Krum – křestní jméno znamená vítězný - je nejlepším chytačem ve famfrpálu.

• Voldemort – Ve středověku existoval temný čaroděj Voldermortist. V jiném jazyce to znamenalo Lord Zla nebo Temný lord. Legenda vypráví, že Voldermortist se jednou pokusil zničit Merlina, ještě pře Artušovou dobou. Dělal to pomocí očarování dobrých lidí a podplácení zlých. Legenda praví, že Merlin jej zničil pomocí jednoduchého paralyzujícího kouzla a jeho tělem nakrmil mnohohlavou bestii z jezera. Dáma z jezera poté osvobodila očarované a zničila zlé. To bylo asi dvanáct nebo třináct let před Artušem (skoro stejně dlouho, kolik uplynulo od porážky Voldemorta do Harryho příchod do Bradavic). V mnoha evropských jazycích má slovo mort význam spojený se smrtí. Ve francoužštině Vol de mort znamená let smrti, popřípadě utéci smrti.

Žádné komentáře
 
Většina postav použitá v mých povídkách patří autorce J.K.Rowlingové. Netvořím si na ně žádné právo, nejedná-li se ovšem o mé vlastní postavy. Tento blog nebyl založen s účelem jakkoliv se obohatit...nanejvíš tak vědomostně, což u mě zrovna nehrozí. Případné porušení autorských práv či vaše nároky na nějakou z mých povídek, mi prosím sdělte. Po doložení pravdivosti vašeho tvrzení, svou případnou chybu napravím. Jsem taky jenom člověk, a jako taková se samozřejmě můžu dopustit chyby.